چیز – شیء ایران زلزله گلستان استانی

چیز – شیء: ایران زلزله گلستان استانی خبر حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند / روحانی

رییس جمهور با تاکید بر اینکه “اسلام دین مردمسالاری و صلح و نه دین جنگ است”، از نمایندگان مردم مسلمان در مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی خواست همه تلاش خود را بر

مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند / روحانی

روحانی : مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند

عبارات مهم : اسلام

رییس جمهور با تاکید بر اینکه “اسلام دین مردمسالاری و صلح و نه دین جنگ است”، از نمایندگان مردم مسلمان در مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی خواست همه تلاش خود را بر کمک به رهبران و مقامات سیاسی – حکومتی خود جهت تقویت روحیه برادری و اتحاد توسعه محور در دنیا اسلام بکار گیرند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در سیزدهمین نشست اتحادیه مجالس کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ضمن احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی کلیه کشورها، راه حل ریشه کن کردن معضلات امّت اسلامی را تحقق همدلی و همکاری تمامی کشورهای اسلامی می داند.

مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند / روحانی

رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران روابط خود را با کشورهای اسلامی بر مبنای مودت و رأفت اسلامی تعریف می کند، اظهارداشت: ما هیچ کشور اسلامی را رقیب خود نمی دانیم و معتقدیم حتی با کشورهایی که با آنها اختلاف نظر داریم می توانیم بر مبنای احترام متقابل، گفتگو و همکاری کنیم.

متن سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

رییس جمهور با تاکید بر اینکه “اسلام دین مردمسالاری و صلح و نه دین جنگ است”، از نمایندگان مردم مسلمان در مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی خواست همه تلاش خود را بر

بسم الله الرّحمن الرّحیم​

والمؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و یقیمون الصلاة و یوتون الزکاة و یطیعون الله و رسوله اولئک سیرحمهم الله ان الله عزیز حکیم

جناب آقای دکتر لاریجانی، مدیر محترم مجلس شورای اسلامی ایران،

رؤسای محترم مجالس کشورهای اسلامی،

مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند / روحانی

نمایندگان محترم پارلمان ها،

خانم ها و آقایان،

در ابتدا مایلم مراتب خوشنودی خود را از حضور در این نشست ارزشمند نمایندگان امت اسلامی اعلام نمایم. مَقْدم کلیه میهمانان گرامی را به جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران خوشامد گفته و ضمن آرزویِ اقامتی خوش جهت شما در ایران، توفیق شما را در مباحث مطروحه در سیزدهمین نشست اتحادیه مجالس کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی از خداوند متعال مسئلت نمایم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه “اسلام دین مردمسالاری و صلح و نه دین جنگ است”، از نمایندگان مردم مسلمان در مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی خواست همه تلاش خود را بر

در شرایط بسیار حساس کنونی دنیا اسلام، بدون تردید حل بخش عمده ای از پرسشها کشورهای اسلامی در گرو همکاری واقعی و منصفانه مردم در امور جاری کشورشان است و همین مهم، نقش مجالس قانونگذاری که در حقیقت نماد حضور و همکاری مستقیم مردم در تمشیت امور خود می باشند، را به خوبی آشکار می سازد. در این زمینه نمی توان نقش ارزشمند اتحادیه مجالس کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی در تقویت وحدت و اخوت اسلامی و تبادل تجربه ها میان اعضای آن را انکار کرد. بدون تردید، استمرار این گونه نشست ها، آثاری مبارک جهت تقویت روح برادری و توسعه در دنیا اسلام و هماهنگی امت اسلامی در سطح جهان، برجای خواهد گذاشت.

امروز دنیا اسلام با چالش های متعددی روبرو هست. تلاش قدرت های خارجی جهت تسلط بر امور مسلمین و دست اندازی به منابع خدادادی آنها، فقر و پرسشها اقتصادی و اجتماعی، توسعه نیافتگی و اختلافات میان کشورهای اسلامی، نمونه هایی از معضلات و چالش هایی است که با آنها روبرو هستیم. راه مقابله با این چالش ها، نگاه و توسل به قدرت های خارجی نیست. تجربه تاریخ معاصر به ما می آموزد که این قدرت ها صرفا به فکر منافع خود و آن هم به هزینه دیگران هستند.

مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور دنیا اسلام تلاش کنند / روحانی

آنها در جهت کم کردن آلام دیگران قدم بر نمی دارند و توسل این قدرت ها به کارها زورمدارانه اقتصادی و نظامی از جمله دخالت مستقیم نظامی و یا ترساندن به استفاده از نیروی نظامی، فروش تسلیحات مرگبار به کشورهای متفاوت که منجر به کشتار و تخریب و مسابقه تسلیحاتی می شود و همچنین ایجاد تفرقه و اختلاف میان امت اسلامی جهت حفظ و استمرار سلطه طلبی و برتری جویی و دست زدن به سیاست های حذفی در سطح مناطق مختلف، نمونه هایی از استمرار کنش های کهنه و استعماری درشرایط کنونی جهانی است.

برای پرداختن به پرسشها و چالش های پیش رو و یافتن راه حل جهت آنها، نگاه ما باید به درون باشد تا به بیرون. باید با اتکا به ظرفیت ها و توانمندی های درونی، معضلات جوامع خود را از پیش رو برداریم، نه اینکه چشم امید به دیگران داشته باشیم تا حلاّل پرسشها ما باشند. این به معنای انزواطلبی نیست. به عکس، ما حامی تعامل سازنده و از موضع برابر جهانِ اسلام، با دیگران هستیم که در آن جایی جهت استثمار و دخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی نباشد. ما معتقدیم اگر روابط بین الملل بر اساس تعامل سالم و بر مبنای حقوق بین الملل شکل بگیرد، بسیاری از معضلات کنونی دنیا از بین می رود. مسئله از آنجا شروع می شود که بعضی قدرت ها تمایلی به روابط سازنده و برابر با دیگران ندارند.

نگاه آنها به دیگران نگاه از اوج به پایین است و در پی روابطی یک طرفه و البته به نفع خود می باشند. ما باید اختلافات خود را کنار گذاشته و با هم افزایی و اتکا به ظرفیت های داخلی و بهره گیری از سرمایه های انسانی و اجتماعی و منابع غنی خود، وابستگی به بیگانگان را کم کردن داده و در جهت بالندگی و توسعه روزافزونِ دنیا اسلام، حرکت کنیم. ما باید این باور را در خود تقویت کنیم که تنها از طریق عدم اتکا به بیگانگان و همبستگی زیاد امت اسلامی، قادر خواهیم بود بر معضلات دنیا اسلام فائق آییم.

حضار محترم:

جهان اسلام هرگز خود را بازنخواهد یافت مگر آنکه ملل مسلمان کفایت و شایستگی خود را در برخورداری و ارتقای حاکمیت مردم به اثبات برسانند و در سایه امنیت اجتماعی و سیاسی، شکوفایی اقتصادی را جهت همه طبقات و اقشار به ارمغان آورند.

نخستین گام در رسیدن به این مقصود، داشتن منطقه ای آرام و روابط خارجی صلح آمیز هست. هیچ کشوری نمی تواند زمانی که در منازعات و کشمکش های خارجی گرفتار هست، به توسعه داخلی اهتمام ورزد. هیچ کشوری نمی تواند پرسشها درونی خود را از طریق لشگرکشی های خارجی حل کند و برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی خود را همزمان با بمباران و کشتار ملت های همسایه، پیش ببرد.

خشونت ورزی در بیرون از مرزها و فرافکنی پرسشها داخلی به بیرون نمی تواند ظرفیت های افراطی گری و خشونت را در داخل از میان بردارد. برعکس، مبارزه با فقر، تبعیض و ایجاد وقت های برابر جهت شهروندان فارغ از جنسیت، قومیت و مذهب در داخل کشورهاست، که می تواند ریشه های خشونت و افراطی گری را بخشکاند. این نشانه مهمی است که مجالس ما به عنوان مجمع نمایندگان مردم می توانند نقش بسیار مهمی در تحقق آن ایفا کنند. در همین راستا، پیشنهاد می کنم ارتباط و تبادل فکر و همکاری میان اعضاء مجالس اسلامی شکل نهادینه تری به خود گرفته تا نمایندگان بتوانند نه فقط در چنین مجامعی بلکه در سطوح کمیسیون های تخصصی به صورت دوره ای و منظم، با همتایان خود راجع به پرسشها و راه حل های یکسان گفتگو کنند.

آقای رئیس!

کشورهای اسلامی امروزه بیش از هر وقت دیگری نیاز به توجه و استقرار مردمسالاری دارد. دنیا غرب گمان می کند که میان اسلام خواهی و مردمسالاری نسبتی وجود ندارد بلکه نسبت میان این دو، تصویر است و به همین بهانه به خود اجازه می دهد تا صورت های تازه استعمار را به کشورهای اسلامی تحمیل و تجویز می کند.

ما به عنوان مسلمان باید میراث عظیم فقهی و شرعی و تاریخی خود را پاس بداریم. ایجاد حکومتهای مردم سالارِ سازگار با دین، از یک سو باعث می شود حضور سیاسی و اجتماعی دین، شکل و صورت قانونی و مردمی به خود بگیرد و از سوی دیگر میراث دینی و اسلامی را به عالی ترین صورت پایدار و استوار خواهد کرد.

برای ما عالی ترین الگو در مردمی بودن حکومت، شیوه حکومت پیامبر اسلام (ص) هست. در الگوی متعالی حکومت نبوی (ص)، اگرچه آن بزرگوار از جایگاه وحی و عصمت الهی برخوردار بود و همة مؤمنان به آن پیامبر رحمت، کلام او را برخاسته از وحی الهی می دانستند و می دانند، ولی او در موضع یک حاکم، هم با مردم مشورتمی فرمود و هم سئوالات و حتی اعتراضات آنان را با روی خوشمی شنید و پاسخ می داد. در حکومت موعود جهانی هم، اگرچه خاستگاه آن هدایت و عصمت الهی است،ولی اقبال و استقبال مردم است که آنرا استقرار می بخشد. ما نیز که وظیفة تحقق میراثنبوی (ع) را به دوش گرفته ایم، باز با اعتقاد عمیق به آموزه های وحیانی، مردمی بودن نظاممان را باید در باز کردن سینه هایمان به روی نظرات و انتقادات مردم تحکیم بخشیم.

تقویت مردمسالاری و توجه به نظرات مردم، مهمترین روش ما در تقابل با دنیا غرب است.ما با صندوقهای رای، با تریبون های پارلمانی، با مطبوعات و رسانه ها و شبکه های آزاد خود به غرب اعلام می کنیم هیچ نیازی به دخالت شما نداریم. اسلام دین مردمسالاری ، و دین صلح است نه دین جنگ. اسلام از سلم

بر می خیزد. ما چه در داخل و چه در خارج از دنیا اسلام باید با هم صلح و مصالحه کنیم و مشکلاتمان را حل کنیم.

جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ضمن احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی کلیه کشورها، راه حل ریشه کن کردن معضلات امّت اسلامی را جز تحقق همدلی و همکاری تمامی کشورهای اسلامی نمی داند. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران روابط خود را با کشورهای اسلامی بر مبنای مودت و رأفت اسلامی تعریف می کند. ما هیچ کشور اسلامی را رقیب خود نمی دانیم و معتقدیم حتی با کشورهایی که با آنها اختلاف نظر داریم می توانیم بر مبنای احترام متقابل، گفتگو و همکاری کنیم. متاسفانه بعضی کشورها مسیر را اشتباه می روند و تحت القائات آمریکا و رژیم صهیونیستی به شکاف در میان امت اسلامی دامن می زنند. از نظر ما قدرت هایی که خود مسبب و منشاء جنگ ها، فشارهای سیاسی – اقتصادی و بحران های حادث در دنیا اسلام هستند و دوام و بقای خود را از خون ریزی، دامن زدن به اختلافات و ترویج خشونت و افراط تأمین می کنند، هیچ گاه نمی خواهند و در موقعیتی نیستند تا دوست و همراه مردم ستمدیده و مظلوم باشند.

آقای رئیس،

عالیجنابان،

این نشست در شرایطی برگزار می شود که بحمدلله ترساندن بزرگ و ویران گر ناشی از جریان افراطی داعش که با انحراف از آموزه های قدسی شریعت اسلامی، قرائتی سراسر غلط و نامیمون از اسلام را به دنیا عرضه داشت، به شدت تضعیف شده است و ان شاءالله به زودی شاهد نابودی کامل این گروه تروریستی و گروه های مشابه خواهیم بود. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از ابتدای تولد این حرکت انحرافی، در صف مقدم مبارزه با آن بوده و با بهره گیری از تجارب خود در مبارزه با تروریسم، به دیگران نیز در این مسیر کمک نمود.

ما به دعوت دولت های عراق و سوریه، مستشاران نظامی خود را به آن کشورها اعزام کرده تا در کنار مردم آن دو کشور برادر با تروریسم تکفیری مبارزه کرده و مانع از دست اندازی آنها به کشورهای دیگر شوند. امیدواریم با همکاری کلیه دولت های اسلامی، ریشه افراط و افراط گرایی در دنیا اسلام به کلی خشکانده شده است و توان و سرمایه امّت اسلامی به جای مقابله با این گونه تهدیدات مخرب، در مسیر سعادت و رفاه مردم مسلمان صرف گردد. ابتکار جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در بسیج جامعه بین المللی در مبارزه با تروریسم و افراطی گری که در قالب قطعنامه مجمع عمومی شرکت ملل و تحت عنوان “جهان علیه افراطی گری خشونت آمیز” (WAVE) با استقبال و اجماع جامعه بین المللی روبرو شده است است نمونه روشنی از ظرفیت های موجود در سطح بین المللی جهت پیشبرد اهداف بلند امت اسلامی است.

یکی از مزایای مهم شکست جریان انحرافی خشونت طلب داعش، بازگشت عنوان فلسطین به جایگاه مهم خود به عنوان اولویت اول دستور کار سیاسی امت اسلامی هست. ما معتقدیم مهمترین علت بر هم خوردن ثبات و امنیت خاورمیانه استمرار اشغال گری و حمایت های جانبدارانه و بی دریغ دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی و محروم ماندن ملت مظلوم فلسطین از حقوق اولیه خود در تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف هست. مهم است موضع قاطع دنیا اسلام در مردود شمردن تصمیم زشت مدیر جمهوری آمریکا در اعلام انتقال سفارت آن کشور به قدس شریف تا وقت بعد گرفتن آن ادامه یابد. این اقدام مدیر جمهور آمریکا، نقض آشکار قطعنامه های شرکت ملل است که حتی از سوی متحدان راهبردی وی در دنیا غرب نیز مورد انتقادات جدی قرار گرفت، مسلمانان را در عنوان قدس و فلسطین متحدتر کرد و مسأله قدس که در سال های اخیر به علت ایجاد و شدت یافتن معضل تروریسم و افراطی گری در منطقه تا حدی از اولویت مهم خارج شده است بود را به جایگاه مهم خود بازگرداند. به همین دلیل، رژیم صهیونیستی از اینکه عنوان فلسطین دوباره به عنوان اول دنیا اسلام تبدیل شده، ناخرسند است و تلاش می کند با طرح مباحث واهی، اولویت اول دنیا اسلام که همان فلسطین و قدس شریف است به فراموشی سپرده شود. در این میان، آمریکا نیز به طرق متفاوت از جمله در شورای امنیت شرکت ملل از این تکنیک صهیونیست ها حمایت می کند.

توطئه تازه علیه فلسطین، قدس و دنیا اسلام تاکنون جهت بانیان آن نتیجه معکوس داشته و لذا شاهد انتفاضه و حرکت تازه ملّت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی و حامیان آن را شاهد هستیم. اطمینان دارم که امت اسلام و دولت های اسلامی، عنوان قدس به عنوان قبله اول مسلمین را هرگز فراموش نخواهند کرد و با تأکید بر وحدت هدف، دوری از تشتت و تفرقه و با تجمیع مساعی خود وارد عمل شده است و جهت بازگشت کلیه فلسطینیان به سرزمین مادری خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین در تمامی سرزمین فلسطین و به مرکزیت قدس شریف تلاش های خود را مضاعف خواهند کرد.

آقای رئیس،

حضار محترم،

پرسش محوریِ مرتبط با کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی این است که در شرایط حاضر از نمایندگان مردم مسلمان در مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی چه انتظاری می توان داشت؟ صریح ترین پاسخ، کمک این عزیزان به رهبران و مقامات سیاسی – حکومتی خود جهت تقویت روحیه برادری و اتحاد توسعه محور در دنیا اسلام هست. مهم آن است که مجالس قانونگذاری کشورهای اسلامی نسبت به شناسایی درست ریشه ها و زمینه های پرسشها موجود اقدام کنند و با عزمی استوار و اراده ای راسخ، درصدد کمک و نقش آفرینی جدی تر جهت مقابله با پرسشها برآیند. شما باید تلاش کنید تا در عرصه سیاست های داخلی و خارجی، عنصرهای زیانبار از جمله اتکا به قدرت های خارجی، فرقه گرایی و تفرقه افکنی، جنگ طلبی و نفرت جویی، خود محوری و نفع پرستی، تعصب و جاهلیت با عناصری مثبت و سازنده همانند خود اتکایی، همزیستی، بردباری و رواداری، هم افزایی، دوستی، وحدت، خردورزی و عقلانیت جایگزین شود.

در این مسیر، اینجانب به عنوان مدیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دست همکاری و یاری خویش را به سوی تمامی شما عزیزان که از نظر من رهبران جریان ساز جوامع خود هستید دراز کرده و از شما می خواهم جهت کمک به ترسیم آینده ای بهتر جهت خود و نسل های بعدی امّت اسلامی، حامی و مروج این مفاهیم متعالی انسانی باشید. مفاهیمی که چنانچه در جامعه اسلامی گسترش یابند می توانند به ما کمک نمایند تا در مسیر صحیح و هماهنگ با فطرت خود گام برداریم،

در آخر امیدوارم در پرتو آموزه های ارزشمند قرآن کریم و سنت پسندیده پیامبر بزرگ اسلام و با اتکا به اصل ارزشمند همزیستی مسالمت آمیز بتوانیم گامی بلند در مسیر گسترش صلح، عدالت، برابری، برادری و اعتدال در دنیا اسلام برداشته و بکوشیم با تمرکز بر اصولی مانند مساعی مشترک، گفتگو و تعامل، جهانی آکنده از معنویت، عزت و رفاه و بری از تبعیض و خشونت را جهت تمامی مردمان دنیا به خاص امّت گرانقدر اسلام بسازیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

واژه های کلیدی: اسلام | ایران | اسلامی | همکاری | فلسطین | جامعه اسلامی | کشورهای دیگر | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz